FT: Dva Älana Vlade Srbije pod sankcijama SAD zbog veza s Rusijom deo VuÄiÄeve politike balansiranja
Politika
| 04.05.2024
|
access_time
13:00
Dvojica koja su pod sankcijama SAD zbog bliskih veza s Rusijom, izabrana su ove nedelje za Älanove Vlade Srbije Å¡to je prkosan stav predsednika Aleksandra VuÄicÌa prema Zapadu dok se priprema da doÄeka predsednika Kine Sija Äinpinga – piÅ¡e danas britanski list FajnenÅ¡el tajms (The Financial Times – FT).
SkupÅ¡tina Srbije je u Äetvrtak izabrala novu vladu u kojoj je potpredsednik Aleksandar Vulina, a Nenada PopovicÌ ministar bez portfelja. Obojica podležu zabrani putovanja i zamrzavanju imovine u SAD zbog svojih veza s vlaÅ¡Äu predsednika Rusije Vladimira Putina.
Stejt department je saopÅ¡tio da je “razoÄaran” jer su dvojica pod sankcijama u Vladi, a VuÄicÌ je uzvratio rekavÅ¡i da je Vlada rezultat demokratskih izbora i da SAD nemaju pravo da kažu ko treba da budu njeni Älanovi.
Povodom izbora Vlade nekoliko dana pre posete predsednika Kine Srbiji u okviru njegovog prvog putovanja po Evropi od pandemije korona virusa, Helena Ivanov, saradnica u DruÅ¡tvu Henri Džekson, istraživaÄkom centru u Londonu, rekla je da je to “nastavak VuÄicÌeve politike balansiranja koju vodi otkako je Rusija napala Ukrajinu”.
Postavljanje dvojice politiÄara u Vladu se može posmatrati i kao naÄin da VuÄicÌ ublaži uticaj “dva predstojecÌa diplomatska gubitka”: prijema Kosova u Savet Evrope i rezolucija UN o Danu seÄanja na genocid u Srebrenici – naveo je list.
FT je podsetio da je VuÄicÌ 1995. godine, kada se dogodio masakr u Srebrenici, bio poslanik krajnje desnice, brzo se uzdižucÌi kroz politiÄke redove. Tri godine kasnije postao je “propagandni ministar” predsednika Slobodana MiloÅ¡evicÌa. Tu funkciju je imao tokom NATO bombardovanja SR Jugoslavije 1999. koje je uÄvrstilo antiameriÄki stav u Srbiji.
Vulin, leviÄarski politiÄar na visokim državnim funkcijama i od dolaska VuÄicÌa na vlast pre jedne decenije bio je jedan od najpoverljivijih saveznika predsednika – rekla je Helen Ivanov.
“Vulin može biti prednost na domaÄem planu, pokazujucÌi sliku nezavisnosti: da niko ne može da kontroliÅ¡e Srbiju. To je balans izmeÄu Istoka i Zapada, a i izmeÄu strane i domacÌe javnosti” – smatra ona.
Teme
Novo
Društvo
Å ta drugi Äitaju
Ekonomija
Automoto
Zelena Srbija
IT