Tehnologija
| 29.07.2024
|
access_time
15:15
Fotografija prikazuje karbon- boks, postrojenje za direktno hvatanje ugljendioksida iz vazduha koje su razvili istraživači sa Univerziteta Điao Tong u Šangaju (SJTU) i iz korporacijei Čajna enerdži Inženjering (China Energy Engineerin) u Šangaju. (SJTU / Sinhua)
Karbon-boks (kutija za ugljenik), postrojenje za za direktno hvatanje ugljen-dioksida iz vazduha (DAC), nezavisno razvijeno u Kini, prošlo je verifikaciju pouzdanosti, sa jednim modulom koji može direktno iz vazduha godišnje uhvatiti preko 100 tona ugljen-dioksida (CO2) i proizvesti proizvod visoke koncentracije od 99 procenata.
Karbon-boks koji su razvili istraživači sa Šangajskog univerziteta Điao Tong (SJTU) i korporacije Čajna enerdći inžinjering ( China Energy Engineering) ima godišnji kapacitet hvatanja CO2 od 600 tona, što predstavlja značajan proboj u tehnologiji DAC u Kini, piše Sinhua.
DAC je tehnologija hvatanja ugljenika koja može da koristi niskougljenične izvore energije kao što su energija vetra, solarna energija ili geotermalna energija za hvatanje CO2 direktno iz vazduha i postizanje neto negativnih emisija CO2.
Karbon-boks sadrži po jednu jedinicu za snimanje ji za preradu, a svaka je veličine kontejnera za otpremu, što omogućava direktno podizanje na licu mesta za instalaciju, rekao je Ge Tianšu, viši istraživač SJTU-a.
Ge je dodao da se konfiguracija objekta može prilagoditi inženjerskim zahtevima i kroz standardizovanu modularnu integraciju, godišnji kapacitet za hvatanje CO2 može dostići milion tona.
Karbon-boks se može primeniti u oblastima kao što su sinteza zelenih goriva, uključujući zeleni metanol i zeleno avio-gorivo, kao i u uslugama trgovine ugljenikom.