BETA

CMG: Kineska sonda ponela prve uzorke tla sa tamne strane Meseca

CMG: Kineska sonda ponela prve uzorke tla sa tamne strane Meseca


Tehnologija
| Izvor: Beta
| 04.06.2024

|
access_time
10:35

Deo kineske sonde “Čang’e 6” poleteo je jutros, noseći prve uzorke prikupljene na tamnoj strani Meseca, što je do sada neviđeni podvig u istoriji ljudskog istraživanja Zemljinog prirodnog satelita, prenosi Kineska medijska grupa (CMG).

Uzlazni deo sonde ušao je u unapred određenu orbitu oko Meseca, saopštila je Nacionalna svemirska administracija Kine (CNSA).

Sonda “Čang’e 6”, koju čine orbiter, lender, uzlazni deo i povratnik, lansirana je 3. maja.

“Tandem” koji čini lender i uzlazni deo sonde sleteo je 2. juna na planiranu lokaciju, u basenu južnog pola Meseca.

Letelica je završila pametni i brzi rad na prikupljanju uzoraka, a uzorci su, kako je planirano, sačuvani u kontejneru unutar uzlaznog dela sonde, navodi CNSA.

Tokom uzorkovanja i pakovanja, istraživači su sproveli simulirano uzorkovanje u laboratoriji, na osnovu podataka za detekciju koje je poslao relejni satelit “Ćuećijao 2”.

To je, kako se dodaje, pružilo važnu podršku donošenju odluka i samoj operaciji u svim karikama misije.

Teme