Izvori
| Izvor: Beta
| 23.09.2024
|
access_time
16:40
Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović rekla je danas da će u Srbiji do 2026. godine biti 1.500 “zelenih” megavata, što je 33 puta više nego 2012. godine.
Ona je, na konferenciji o obnovljivim izvorima energije (OIE) u Vrdniku rekla da će to biti dva i po puta više nego pre dve godine.
“U avgustu smo imali na mreži oko 390 elektrana na obnovljive izvore energije, ukupne snage 753 MW, a u toku je izgradnja još 750 megavata novih elektrana na obnovljive izvore energije”, rekla je ona.
Dodala je da su uspešno sprovedene prve aukcije za tržišne premije, “najveće odjednom sprovedene u našem regionu po evropskom modelu”.
Investitori su, kako je rekla, prepoznali unapređenja regulative i rezultat je da je obezbeđeno više od 715 megavata novih kapaciteta iz OIE i više od milijardu evra novih ulaganja u privredu i energetiku.
“Pripremamo se ozbiljno za sprovođenje drugog kruga aukcija, koji će biti raspisan u naredna dva meseca i za koji su u toku poslednje analize”, rekla je Đedović Handanović.
Podsetila je da je Vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. sa vizijom do 2050. godine, kojim je definisan strateški cilj da se, do kraja decenije 45 odsto električne energije dobija iz OIE, odnosno da gotovo svaki drugi megavat bude “zelen”.
“Očekuju nas i izmene Zakona o energetici koje će dovesti do boljeg funkcionisanja energetskog sistema i veće energetske sigurnosti, upravo u procesu zelene tranzicije, jer ćemo se spojiti sa tržištem električne energije EU”, rekla je ona.
Prihvaćena su, kako je navela, mnoga rešenja koja je upravo privreda predlagala, među kojima su i uvođenje mogućnosti da snabdevanje krajnjih kupaca električnom energijom obavlja i proizvođač, kao i uvođenje koncepta aktivnog kupca koji omogućava privredi da se brže dekarbonizuje i smanji karbonske takse kao prekogranični namet EU.
“U okviru EPS-a će iduće godine biti završena VE ‘Kostolac’, a do 2028. planirano
je da bude realizovan i projekat izgradnje samobalansiranih solarnih elektrana,
kapaciteta 1 GW sa baterijama. RHE Bistrica treba da obezbedi dovoljne rezerve za balansiranje novih solarnih i vetroelektrana”, navela je ona.
Prema njenim rečima plan je da se ove godine završi tehnička dokumentacija za “Bistricu”, a u narednoj da počnu pripremni radovi, kada se očekuje i konačna odluka japanskih partnera o finansiranju projekta.
Ona je razgovarala sa izvršnim direktorom kompanije “Masdar” Mohamedom Džamilom Al Ramahijem, koja je jedna od najvećih u sektoru obnovljivih izvora.
“Definisali smo kapitalne energetske projekte kroz strateška dokumenta koja je
potvrdila Vlada Srbije, a koji su nam neophodni za dostizanje ciljeva zelene tranzicije. Masdar je u Srbiji prisutan gotovo deceniju, investirali su oko 500 miliona evra u zelenu energiju, dugoročan su nam partner i razmatramo formalizaciju te saradnje i kroz bilateralni sporazum koji bi se odnosio na podršku u razvoju projekata obnovljivih izvora energije u javnom sektoru”, rekla je ona.
Generalni direktor EPS-a Dušan Živković rekao je da će do kraja 2026. godine 80 odsto hidroelektrana biti obnovljeno i da će ta kompanija kroz strateško partnerstvo imati 1 GW samobalansiranih solarnih elektrana sa 200 MW baterijskog sistema za skaditenje električne energije.
“EPS 2030. godinu vidi kao značajno dekarbonizovan sa povećanim udelom OIE”, rekao je Živković.
Dodao je da se osim izgradnje vetroparka “Kostolac” i solarne elektrane “Petka” analiziraju lokacije za nove OIE pre svega na zemljitu EPS-a, a to su uglavnom pepelišta.