BETA

Dogovor Vučevića sa poljoprivrednicima: Regres 17.000 dinara po hektaru za sertifikovano seme

Dogovor Vučevića sa poljoprivrednicima: Regres 17.000 dinara po hektaru za sertifikovano seme

Kako je saopšteno iz kabineta premijera Miloša Vučevića, nakon sastanka sa sedam udruženja poljoprivrednika najavljeno je da će u izmene tog zakona biti uneta odredba po kojoj će regres za sertifikovano seme biti isplaćen u iznosu do 17.000 dinara po hektaru za istu površinu za koju može da se ostvari pravo na osnovne podsticaje.

“Takođe, biće predloženo brisanje dela stava 3. člana 31. navedenog zakona u delu u kojem se navodi regres za seme u iznosu od 6.000 dinara po hektaru. Najkasnije do kraja oktobra 2024. godine raspisaće se javni poziv za regres za sertifikovano seme u iznosu do 17.000 dinara po hektaru”, navodi se u saopštenju.

Dogovor Vučevića sa poljoprivrednicima: Regres 17.000 dinara po hektaru za sertifikovano seme
BETAPHOTO/VLADA SRBIJE/SLOBODAN MILJEVIC

Navedeno je i da će se najkasnije do kraja septembra 2024. godine utvrditi modalitet za rešavanje problema korišćenja poljoprivrednog zemljišta bez pravnog osnova, na kome nisu rešeni imovinsko pravni odnosi, a u svrhu ostvarivanja prava na podsticaj u poljoprivedi.

Na sastanku je rečeno da će se u ovoj godini isplatiti jednokratni podsticaj u iznosu od 40.000 dinara po grlu za odgoj kvalitetne priplodne krave prvotelke.

“U ovoj godini će se isplatiti jednokratni podsticaj u iznosu od 60.000 dinara po grlu za odgoj kvalitetne priplodne junice starosti od 12 do 24 meseca, a uslov za isplatu ovog podsticaja biće da proizvođač na gazdinstvu bude u obavezi da ovu junicu zadrži na poljoprivednom gazdinstvu za period od minimum tri laktacije, odnosno do pet godina starosti”, navodi se u saopštenju.

Navedeno je da će se preduzeti sve mere da uvoz mleka do kraja godine bude u količinama najviše do količine uvezenog mleka u prošloj godini, za isti period, ili u manjim količinama.

“Biće preduzete sve mere da se poboljša izvoz rafinisanog i nerafinisanog ulja, i organizovan sastanak sa najvećim proizvođačima ulja najkasnije do kraja jula 2024. godine kome će prisustvovati i predsednik vlade”, ističe se u saopštenju.

Najkasnije do kraja jula 2024. godine biće predloženo formiranje Radne grupe za koordinaciju aktivnosti za unapređenje robno tržišnog poslovanja poljoprivrednim proizvodima, i da će se nastaviti sa redovnim održavanjem sednica radne grupe.

“Predstavnici udruženja poljoprivrednika biće aktivno uključeni u izradu Strategije poljoprivede i ruralnog razvoja za period 2025 – 2032. godine. Takođe, ministarstvo poljoprivrede će u cilju otklanjanja negativnih posledica na useve usled vremenskih nepogoda najkasnije do kraja oktobra raspisati javni poziv za regresiranje premije za osiguranje uslova od nepogoda u iznosu od 40 do 70 odsto plaćene premije a regres će biti isplaćen do kraja godine”, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo će pomoći poljoprivednicima oko obaveze plaćanja naknade za odvodnjavanje po rešenjima koja su stigla nakon ukidanja naknade tako što će se najkasnije do 10. avgusta pismeno obratiti javnim preduzećima “Srbijavode” i “Vode Vojvodine” sa zahtevom za storniranje, odnosno povlačenje svih rešenja za plaćanje naknade za odvodnjavanje za poljoprivredno zemljište koje je uneto u registar poljoprivednih gazdinstava a koja nisu u skladu sa Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara.

Premijer Vučević i ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Aleksandar Martinović sastali su se danas u vladi sa predstavnicima “Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije”, “Saveza Banata”, “Udruženja poljoprivrednika Aradac”, Udruženja građana “Dolovački Paori”, Udruženja poljoprivrednika “Banatska Crnica” i “Udruženja poljoprivrednika proizvođača Subotica”.