BETA

Đurić povodom fotografije sa Radoičičem: Ne stidim se svojih javnih kontakata

Đurić povodom fotografije sa Radoičičem: Ne stidim se svojih javnih kontakata


Politika
| 10.03.2024

|
access_time
16:30

Ambasador Srbije u SAD Marko Đurić rekao je danas da nikad “nije krio, niti se stideo” javnih konatakata koje ima u okviru posla kojim se bavi, reagujući na objavljenu fotografiju na kojoj se nalazi u društvu kontroverznog biznismena Milana Radoičića, bivšeg potpredsednika Srpske liste, stranke kosovskih Srba.

Radoičić, koji je preuzeo odgovornost za oružani napad u selu Banjska na Kosovu, nalazi se pod sankcijama SAD i Velike Britanije, a za njim je raspisana i poternica Interpola. U Srbiji se protiv njega vodio čitav niz sudskih postupaka zbog teških krivičnih dela, od krađe i razbojništva, preko nezakonitog posedovanja oružja, do otmica i iznuda, ali nije poznato da je bilo kada bio osuđen.

“Nikada nisam krio niti se stideo vrlo javnih kontakata koje imam u okviru posla koji obavljam. Osim sa različitim srpskim predstavnicima sa kojima i dalje ostvarujem redovan kontakt i volim da se sretnem i danas, sastajao sam se mnogo puta, takođe u okviru posla koji obavljam i sa brojnim albanskim liderima koji se od domaćeg i međunarodnog pravosuđa terete za neopisive ratne zločine protiv mog naroda”, napisao je danas Đurić na svom nalogu na mreži X.

Fotografija na kojoj su prikazani Đurić i Radoičić kako sede za stolom jednog restorana i pričaju, objavljena je juče na društvenoj mreži X, a nije precizirano ko je, kada i gde fotografisao. Prema jednoj verziji fotografija je snimljena nedavno na Kopaoniku, po drugoj u beogradskom restoranu Kovač.

Đurić je dodao da bi bio razočaran da povodom njegovog skorašnjeg povratka nije povedena negativna kampanja, “makar i prilično jadna”.

Rekao je da nema nameru da se pravda za bilo šta Aljbinu Kurtiju i Dželalu Svečlji “niti njihovim botovima i drugim zlonamernima”.

Dodao je da nikad nije krio ni susrete koje je morao da ima sa “etnonacionalistima” Кurtijem i Svećljom koji, kako je rekao ” brutalno gaze osnovna ljudska prava Srba na КiM i imaju nevinu krv na svojim rukama”.

Đurić je rekao da je duže odsutan iz dnevne politika i da mu je malo “začuđujuća strast sa kojom neki u javnom prostoru vode kampanju protiv sopstvene zemlje, misleći da će tako da ostvare političku korist”.

“Očekuju ih međutim nova velika razočarenja u skoroj budućnosti. Vraćam se uskoro i jedva čekam da se suočim sa svima njima zajedno”, napisao je Đurić.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je sredinom februara najavio povratak Đurića u Srbiju i tada je na Instagramu napisao da će on imati “jednu od veoma važnih funkcija u zemlji”. Zvanično, Đurić je i dalje na mestu ambasadora Srbije u SAD.

Do oružanog sukoba između naoružane grupe Srba i pripadnika Kosovske policije došlo je 24. septembra prošle godine, kada je u ranim jutarnjim satima u zasedi na ulazu u selo ubijen narednik Kosovske policije, dok su potom ubijena i tri pripadnika srpske grupe, a više njih je ranjeno i uhapšeno.

Nekadašnji potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić, koga je kosovska policija identifikovala na snimku u grupi naoružanih ljudi koji su sklonište potražili u manastiru Banjska, preuzeo je odgovornost za organizaciju napada. On je u Beogradu u pritvoru proveo jedan dan posle čega je pušten da se brani sa slobode uz uslov da ne napušta Srbiju i da ne sme da odlazi na Kosovo.

Teme