GajiÄ (Narodna stranka) za BETU: RistiÄ i ÄedoviÄ HandanoviÄ ne bi smeli da budu ministri
Politika
| 01.05.2024
|
access_time
10:40
Predsednik Narodne stranke (NS) Vladimir GajiÄ izjavio je danas da Dejan RistiÄ i Dubravka ÄedoviÄ HandanoviÄ ne bi smeli da budu Älanovi Vlade Srbije.
GajiÄ je agenciji Beta kazao da, iako je vlast skoncentrisana i centralizovana u rukama Å¡efa partijske države, izbor RistiÄa i ÄedoviÄ HandanoviÄ za ministre je veoma sporan i kontroverzan.
“Ministarka ÄedoviÄ deluje kao da je tu da agituje i otvara prostor za dodatnom kolonizacijom Srbije i to na najopasnijem pitanju po interese Srbije, a to su namere kompanije Rio Tinto da u Zapadnoj Srbiji eksploatiÅ¡e litijum. Indikativno je da je ona postala srpski državljanin tek neposredno poÅ¡to je izabrana za ministra u prethodnoj vladi”, kazao je on.
Prema njegovim reÄima, istoriÄar Dejan RistiÄ se godinama “otvoreno ruga” srpskim žrtvama genocida u Nezavisnoj državi Hrvatskoj.
“Ovaj Äovek ne bi smeo da bude na bilo kojoj državnoj funkciji u Srbiji, a on dolazi na mesto ministra informisanja koje bi pored ostalog trebalo da poradi na kulturi seÄanja na genocide Äije su žrtve bili Srbi u Prvom i Drugom svetskom ratu”, rekao je GajiÄ.
On smatra da Äe kabinet buduÄeg premijera MiloÅ¡a VuÄeviÄa biti vlada kontinuiteta koja Äe voditi istu politiku kao i do sada.
“MoÄ predsednika Srbije (Aleksandar VuÄiÄ) neÄe biti dovedena u pitanje. Ministarski sastav je jedan komplot politiÄkih opcija. Za svakoga poneÅ¡to, tako da se zadovolji partijska struktura, koalicioni saveznici, Amerikanci, Evropska unija i Rusija”, ocenio je predsednik NS.
Izuzev SiniÅ¡e Malog, dodao je, koji je kljuÄni ministar svake Vlade SNS, ostali ministri ne utiÄu bitno na politiku Vlade Srbije.
“Srpski ministri su objektivno na nivou pomoÄnika. Svi su tu zato Å¡to im je to omoguÄio onaj koji pobeÄuje za njih. To i oni sami priznaju. Zato je svejedno ko su ministri. Tako je uvek bilo u Srbiji”, rekao je.
Naveo je da je u proteklih 35 godina, od uvoÄenja parlamentarizma u Srbiji, ustavno naÄelo o podeli vlasti i vladavini prava samo puka odredba u Ustavu.
“Vlast je skoncentrisana i centralizovana u rukama Å¡efa partijske države. To je naÅ¡ kulturni model, jer pored elite, ni narod nema potrebu za demokratijom i institucijama pravne države. Ni u jednom druÅ¡tvenom segmentu Srbija nije postala demokratsko druÅ¡tvo, a nemamo ni opoziciju koja je demokratska”, istakao je GajiÄ.
Teme
Novo
Društvo
Å ta drugi Äitaju
Ekonomija
Fudbal
Zelena Srbija
IT