Tehnologija
| Izvor: Beta-AP
| 24.08.2024
|
access_time
20:50
Svemirska agencija SAD NASA je danas saopštila da je previše riskantno vraćati dvojicu astronauta na Zemlju u problematičnoj Boingovoj kapsuli, pa će na Međunarodnoj svemirskoj stanici morati da do februara sledeće godine čekaju na povratak letelicom privatne firme “Spejsiks”.
Prema tome, ono što je trebalo da bude probni let Boingove letelice s posadom ne duži od nedelju dana, pretvorilo se u produženi boravak u svemiru koji će potrajati više od osam meseci.
Dva iskusna pilota, izabrana da testiraju novu Boingovu kapsulu, zaglavljena su na Međunarodnoj svemirskoj stanici od početka jula.
Još dok su putovali ka odredištu, zadesio ih je sijaset tehničkih problema sa kapsulom: kvar na motoru, curenje helijuma. Kada su došli u Stanicu, njihov povratak je odložen dok inžinjeri sa Zemlje sprovode testove i raspravljaju kako da ih vrate iz orbite kući.
Posle skoro tri meseca, odluka rukovodstva NASA konačno je pala danas: Bač Vilmor i Sani Vilijams vratiće se na Zemlju Spejs-Iksovim svemirskim brodom u februaru naredne godine, a njihova sada prazna kapsula Starlajner, koju je proizveo Boing, odvojiće se od Međunarodne svemirske stanice za nedelju ili dve, i biće pokušano njeno vraćanje na Zemlju bez posade, uz pomoć autopilota.
Dva pilota je trebalo da izvrše ovaj poslednji deo testiranja, planiran da se završi sletanjem u američkoj pustinji.
Ovo je udarac za Boing koji se ionako suočava sa velikim javnim pritiskom zbog tehničkih problema sa svojim putničkim avionima. Kompanija se nadala da će posle godina odlaganja i narastajućih troškova, sa Starlajnerom oživeti svoj svemirski program, u kojem takođe ima problemima.
Boing je insistirao na tome da je Starlajner bezbedan, pozivajući se na testiranja pogonskih motora i na Zemlji i u svemiru, ali se pokazalo da to nije tako.