VuÄeviÄ: JoÅ¡ veÄa ulaganja u zaÅ¡titu životne sredine i energetiku
Zelena Srbija
| Izvor: Beta
| 01.05.2024
|
access_time
16:30
Mandatar za sastav Vlade Srbije MiloÅ¡ VuÄeviÄ najavio je danas da Äe ulaganja u zaÅ¡titu životne sredine i energetiku biti joÅ¡ veÄa nego do sada.
“Ulaganjem u zaÅ¡titu životne sredine, zelene tehnologije i zelena radna mesta stvaramo otpornije druÅ¡tvo, osnažujemo lokalne zajednice, revitalizovaÄemo ruralna podruÄja i smanjujemo druÅ¡tvenu nejednakost”, rekao je VuÄeviÄ izlažuÄi ekspoze u SkupÅ¡tini Srbije.
Kako je istakao, važan deo buduÄe strategije zaÅ¡tite životne sredine biÄe poboljÅ¡anje kvaliteta vazduha i unapreÄenja sistema upravljanja otpadnim vodama, u skladu sa standardima EU.
“Radimo na tome da do 2027. godine izgradimo 1.108 kilometara kanalizacionih mreža i 32 postrojenja za preÄiÅ¡Äavanje otpadnih voda. Cilj je da do 2027. godine imamo prve 35 jedinica lokalne samouprave koje Äe imati kompletno reÅ¡en problem otpadnih komunalnih voda, tako Å¡to Äe svaka od njih imati izgraÄeno postrojenje za preÄiÅ¡Äavanje otpadnih voda i pokriveno sa kanalizacionom mrežom preko 80 odsto teritorije”, rekao je VuÄeviÄ.
Naveo je da je predviÄen regionalni pristup upravljanju otpadom, tako Å¡to Äe biti izgraÄeni moderni regionalni centri u okviru kojih Äe biti nove ili proÅ¡irene postojeÄe sanitarne deponije u skladu sa najviÅ¡im ekoloÅ¡kim standardima.
Najavio je izgradnju reciklažnog dvoriÅ¡ta kako bi graÄani mogli da ostave aparate, kabasti materijal i sve Å¡to nastaje u domaÄinstvima, kao i kompostana da bi se od organskog otpada dobio visoko kvalitetni humus.
Po reÄima VuÄeviÄa, radiÄe se na uspostavljanju odvojenog sakupljanja otpada u svim lokalnim samoupravama kako bi se reciklažni, ambalažni i komunalni otpad odvojeno sakupljao i dalje usmeravao u reciklažnu industriju.
GovoreÄi o planiranim ulaganjima u cilju poboljÅ¡anja kvaliteta vazduha, on je istakao da Äe tokom ove godine biti pokrenuto 40 projekata u vrednosti od 70 miliona evra, i to u najzagaÄenijim gradovima.
Planirano je, kako je rekao, da do kraja 2026. bude ugašeno 200 kotlova u javnim objektima.
“Mesta sa viÅ¡e od 100.000 stanovnika imaÄe najmanje jednu automatsku stanicu koja Äe pratiti sve najznaÄajnije zagaÄujuÄe materije i omoguÄiti stanovniÅ¡tvu da u svakom momentu bude informisano o trenutku stanja kvaliteta vazduha”, rekao je VuÄeviÄ.
On je dodao da Äe se joÅ¡ viÅ¡e raditi na poÅ¡umljavanju i ozelenjavanju Srbije, kako bi u naredne Äetiri godine bilo poÅ¡umljeno dodatnih 1.000 hektara zemljiÅ¡ta.
“U oblasti energetike, koja je razvojna Å¡ansa Srbije, planirani su veliki projekti u narednom periodu”, rekao je mandatar.
PredviÄena je, kako je naveo, izgradnja joÅ¡ najmanje dva gasna interkonektora – sa Severom Makedonijom, i Rumunijom.
“Kapacitete gasnog skladiÅ¡ta u Banatskom dvoru biÄe proÅ¡ireno na 750 miliona kubnih metara, a razmatramo proÅ¡irenje na dodatno ležiÅ¡te Äestereg, Äime bi ukupan kapacitet bio do 1,5 milijardi kubika gasa”, rekao je VuÄeviÄ.
Najavio je Äe Termoelektrana Kostolac B3 uskoro biti puÅ¡tena u rad, prva elektrana izgraÄena posle skoro 35 godina.
Podsetio je da je ove godine realizovan jedan od najveÄih ekoloÅ¡kih projekata u termoelektranama u Evropi – izgradnja postrojenja za odsumporavanje u TENT A, a sledeÄe godine planiran je zavrÅ¡etak takvog projekta u TENT B, Å¡to znaÄi da graÄani u Obrenovcu, okolnim mestima i Beogradu neÄe imati problema sa kvalitetom vazduha.
“Cena elektriÄne energije u Srbiji ostaje meÄu najnižim u Evrop”, rekao je VuÄeviÄ.
Istakao je rezerve ruda, bakra, olova, cinka sa zlatom i srebrom kao pratiocima, omoguÄavaju viÅ¡edecenijsku eksploataciju i znaÄajno podizanje postojeÄih kapaciteta primenom savremenih tehnika i tehnologija.
Teme
Novo
IT
Å ta drugi Äitaju
Scena